Ден на отворените врати в Института по полимери към БАН

В изпълнение на Стратегията си за публична комуникация, на 26.11.2024 г. Институтът по полимери-БАН организира информационна кампания „Ден на отворени врати“. Инициативата премина при рекорден брой посетители, които имаха възможността да разгледат научната инфраструктура на Института и да наблюдават интересни практически демонстрации, сред  които:

  • 3D принтиране на полимерни биоматериали;
  • Експозиция на полимерни материали за лечение на рани и доставяне на лекарствени вещества получени чрез електроовлакняване;
  • Синтез, модификация и разграждане на полимери с помощта на микровълнов реактор;
  • Наблюдение на микро- и наночастици със сканиращ електронен микроскоп;
  • Получаване на температурно-чувствителен полимерен хидрогел;
  • Рентгеноструктурен анализ на пластмасови изделия;
  • Наблюдаване на Брауново движение на колоидни дисперсии на въглеродни нанотръбички със светлинен микроскоп;
  • Охарактеризиране на полимери и композитни материали на основата на полимери – определяне на състав, молна маса и дисперсност, както и термо-механични свойства;
  • Реологични отнасяния  на полимерни системи.

 

В програмата бяха включени и научнопопулярни лекции за получаване на материали с потенциални приложения в биомедицината, иновативни полимерни материали като агенти за биоконтрол с приложение в екоземеделието, снимки от сканиращ електронен микроскоп, както и демонстрация на прототип на електромобил, задвижван от два интегрирани енергийни източника – соларна клетка и воден електролизьор/горивна клетка на водород с полимерна мембрана.

Сред гостите бяха ученици от  ППМГ „Академик Иван Ценов“, гр. Враца и 82-ро ОУ „Васил Априлов“, гр. София и студенти от ХТМУ – специалност полимерно инженерство, парфюмерия и козметика, енергийна и екологична ефективност, биохимия и биохимично инженерство, ФХФ на СУ „Свети Климент Охридски“ – специалност химия, инженерна химия и съвременни материали, БФ-СУ „Свети Климент Охридски“. На информационния ден присъстваха учени и преподаватели от ТУ-София, ХТМУ, БФ-СУ, МУ-София, Института по металознание, съоръжения и технологии с Център по хидро- и аеродинамика „Акад. А. Балевски“ – БАН и Инженерно-педагогически факултет и Колеж към ТУ-София в Сливен. Интерес имаше и от представители на индустрията.