Институтът по полимери е член на консорциума Национална Научна Инфраструктура ИНФРАМАТ
  • Aтомно-силов микроскоп BRUKER DIMENSION ICON with ScanAsyst®
Оборудването е закупено по проект BG161PO003-1.2.04-0096-C0001

Системата за атомно-силова микроскопия (АСМ) модел Dimension Icon от Bruker
Nanosurface Division е снабдена с NanoScope V контролер, работещ в
ScanAsyst режим с използване на иновативната Peak Force Tapping
технология. Системата дава възможност за получаване на изображения на повърхности с резолюция до 5k x 5k. Тя включва сканираща глава с номинален XY обхват 90 на 90 мкм и Z обхват-10 мкм, а също така извършва сканиране на проби с диаметър до 210 мм и с дебелина до 15 мм.

Системата за АСМ изпълнява всички основни  режими на сканиране върху разнообразни повърхности във въздушна или течна среда в температурния интервал от -30 до 60 °C, включително:
– режим на сканиране „ScanAsyst”- (въздушна/течна среда);
– полуконтактен (вибрационен) режим на сканиране – (въздушна/течна среда);
– контактен режим на сканиране;
– латерално-силова микроскопия при сканиране;
– фазова микроскопия при сканиране;
– силова спектроскопия;
– модулацията на силата при сканиране- (въздушна/течна среда);
– микроскопия на електричните сили при сканиране;
– микроскопия на повърхностния потенциал при сканиране;
– магнитносилова микроскопия;
– пиезосилова микроскопия;
– проводяща атомносилова микроскопия;
– сканираща капацитивана микроскопия;
– режими на сканиране Peak Force QNM и Peak Force TUNA

  • Диференциален сканиращ калориметър Perkin Elmer DSC-8500
Оборудването е закупено по проект UNION (ДО 02/2/2009)

Диференциален сканиращ калориметър Perkin Elmer DSC-8500, снабден с охладител Intracooler 3, за осигуряване на работен режим в камерите на калориметъра от -130 до 900оС в неизотермичен и изотермичен режим на работа. Използват се скорости на нагряване и охлаждане от 0.1 до 200°С/min.
– определяне температурите на стопяване, кристализация, встъкляване и др.

– идентификация на ниско и високомолекулни органични и неорганични съединения, съполимери, смеси и композити.

– изследване на прахове, гранули, фолии, ципи, влакна и др.

– определяне топлини (енталпии) на състояния и процеси (стопяване, кристализация, полиморфни и
агрегатни фазови преходи, химични реакции, полимеризация, вулканизация, др. видове омрежване).

– определяне на специфична топлина при постоянно налягане, чистота на вещества, степен на кристалност и други.

  • Машина за физикомеханични изпитвания на материали и наноматериали – INSTRON 3344
Оборудването е закупено по проект BG161PO003-1.2.04-0096-C0001

Едноколонна машина за физикомеханични изпитвания на материали и наноматериали – INSTRON 3344. Машината разполага с двe клетки за натоварване с капацитет: 50 N и 2 kN, с винтови и пневматични захвати за челюсти, както и с работни челюсти към захватите (плоски стоманени челюсти с еластомерно покритие и изпъкнала (полусферична) челюст срещу гладка челюст с еластомерно покритие).
Машината е окомплектована с компресор модел Einhell, ръчна преса модел DVT NP K за изрязване на образци, нож (щанца) DVT NK K за изрязване на образци, специализиран софтуер Bluehill, лаптоп модел Lenovo (Win8.1) и монохромен лазерен принтер SAMSUNG.

Машината е предназначена за определяне на якостните характеристики на полимерни материали и наноматериали (нановлакнести материали, нетъкан текстил, гелове, тънки фолия и филми). Оборудването дава възможност да се определят: якост на опън, на натиск и на огъване; модул на Юнг и модул на деформация; максимално удължение при скъсване; максимално напрежение (сила) при скъсване, както и да се построи зависимост напрежение-деформация и да се извърши статистически анализ на получените резултати.

  • Газов хроматограф с пламъчно-йонизационен детектор
Оборудването е закупено по проект BG161PO003-1.2.04-0096-C0001

Газов хроматограф Agilent 7890B снабден с капилярен инжектор за течни проби с контролирано разделяне на потока. Разделянето протича в газова фаза в контролиран поток на азот. Апарата е оборудвана с пламъчно-йонизационен детектор и автоматичен инжектор Agilent 7693A.
Газ-хроматографската система е доставена с три колони с различна полярност и софтуер Clarity за контрол, събиране и обработка на данните.

Апаратурата може да се използва за анализ на чистота на мономери и разтворители, контрол на съдържание на мономери в полимер или реакционна среда; качествен анализ по време на задържане със стандартни вещества за свидетели; количествен анализ по външен стандарт, вътрешен стандарт и стандартна добавка.

  • Системата за високоефективна течна и гел-проникваща хроматография Shimadzu Nexera XR
Оборудването е закупено по проект BG161PO003-1.2.04-0096-C0001

Хроматографска апаратура Shimadzu Nexera XR.), състояща се от кватернерна помпа, дегазер, автоматичен инжектор, колонен термостат, снабдена с УВ-В (SPD-20A) и диференциален рефрактометричен (RID-20A) детектори.
Разделянето се осъществява с колони за течна (RESTEK Pinacle DB C18) или набор за
гел-проникваща (Agilent pLgel SEC/GPC) хроматография. Данните от анализите се събират и обработват със специализирани LabSolutions LC и GPC софтуери.

Системата за високоефективна течна и гел-проникваща хроматография (ВЕТХ/ГПХ) е подходяща за следните приложения:
– количествен анализ на органични съединения в разтвор. Възможност за работа в изократен или градиентен режим при смесване на до 4 разтворителя.
–  изследване на синтетични олигомери, хомо- и съполимери, модифицирани природни полимери
и определяне на техния  състав и основните им молекулномасови характеристики: молекулна маса и молекулно-масово разпределение.

  • Тензиометър KRÜSS K100
Оборудването е закупено по проект BG161PO003-1.2.04-0096-C0001

Тензиометърът K100 (KRÜSS) е автоматизирана система от два модула за измерване на:
– повърхностно напрежение на течности в диапазона от 1 до 2000 mN/m
– динамичен ъгъл на омокряне (динамичен контактен ъгъл) в диапазона от 0 до 180°.

Тензиометърът е снабден с оптичен зета-сензор, осигуряващ абсолютно измерване във вертикална позиция и вграден йонизатор, осигуряващ висока точност и eлиминиране на електростатични товари. Разполага с вграден термометър и термостатиращ кожух на съда за проби и вградената магнитна бъркалка за оптимално темпериране и хомогенизиране на средата.
Системата позволява автоматично измерване на повърхностно напрежение на течности (включително на полимерни разтвори в различни разтворители) по метода на Вилхелми чрез платинова пластина и по метода на Дю Нои чрез платина-иридиев пръстен, както и измерване на напрежението на граничната повърхност между две течности. С тензиометъра може да се определи динамичният контактен ъгъл на правоъгълни, кръгли и цилиндрични проби, а също напредващия и отстъпващ контактен ъгъл по метода на Вилхелми.
Допълнителна приставка позволява измерване на сорбцията и набъбването на прахообразни проби по метода на Уошбърн. Системата дава възможност за определяне на омокряемост на таблетки, биологично активни вещества, фолиа и филми, текстил и влакнести материали, както и на техните хидрофилно-хидрофобни отнасяния.

  • Потенциостат/Галваностат
Оборудването е закупено по проект BG161PO003-1.2.04-0096-C0001

Потенциостат/Галваностат модел PGSTAT204FRA32M на фирма AutoLab® с възможност  за извършване на импедансни измервания. Към апаратурата са включени и модул за контролиране и поддържане на температура и влажност с измервателна клетка модел Fumatech® MK3. Измервателната клетка работи в
температуния диапазон 20°С -200°С и подържа относителна влажност от 0 до 100%.

Интегрираната система дава възможност за прецизно измерване и определяне на електронна и йонна проводимост на полимерни материали (напр.  протон- и OH- проводящи мембрани за горивни клетки,
покрития от електрон проводящи полимери, полимерни композити и др.), както и на диелектричните показатели на електроизолационни материали.
Измерванията могат да се проведат в широк диапазон на температура и относителна влажност и  с минимален размер на изпитваните образци. Платиновите електроди и тефлоновият материал, от който е изработена измервателната клетка, дават възможност за изследване на  химически
агресивни полимер-електролитни материали и композити.

  • Апарат за определяне на индекс на стопилка CEAST MF20, INSTRON
Оборудването е закупено по проект BG161PO003-1.2.04-0096-C0001

Апаратът за определяне на индекс на стопилка модел CEAST MF20, INSTRON, e снабден с прецизен сензор за отчитане на хода на буталото (±0,02мм), цилиндър (вътрешен диаметър 9,55мм) и бутало от закалена стомана за несъдържащи флуор материали, както и набор от тежести в интервала от 0,325 кг до 15 кг. Уредът работи в температурен интервал от 50°С до 450 °С.
Инструментът разполага с автоматичен нож за отрязване на стопилката, устройство за застопоряване на буталото при достигане на зададена температура и предоставя възможност за пневматично повдигане на
тежестите.

Уредът позволява определяне индекса на стопилка по маса (MFR) и стопилка по обем (MVR) на полимери и полимерни композити по ISO 1133, ASTM D1238 и/или еквивалентни.

  • Mикросмесител (мини екструдер) Thermo Scientific HAAKE MiniLab II
Оборудването е закупено по проект BG161PO003-1.2.04-0096-C0001

Микросмесителят (мини екструдер) Thermo Scientific HAAKE MiniLab II е базиран на хоризонтален, коничен двушнеков екструдер ( L= 11.5 cm); с интегриран канал за обратния поток; мощност на двигателя 400W; работни обороти макс. 360 min-1; въртящ момент макс. 5.5 Nm / шнек; максимално налягане на стопилката до 200 бара; два интегрирани сензора за налягане; две нагревни зони, работещи при температура до 350°С; екструзия на малко количество полимерен материал (5 гр .≤ m ≤ 10 гр.); ръчно и пневматично захранващо/дозиращо устройство. Машината е окомплектована с 2 различни комплекта шнекове – за еднопосочно и противоположно въртене; снабденa е със система за впръскване на инертен газ; с комплект от 5 броя екструдерни глави (с цилиндричен отвор с диаметър на дюзата съответно 0.5 мм, 1мм, 1.5 мм и 2.0 мм; с плосък отвор с размери 5 mm х 0.5 mm). Ръчно и компютърно управление чрез специализиран софтуер. Микросмесителят e предназначен за смесване и реологични измервания на малки по обем полимерни материали;  за прецизна и контролирана реактивна екструзия на силно вискозна стопилка, за нанокомпозити, биополимери, за тестване на скъпи добавки, за разработване на нови рецептури.
Реологичните измервания са възможни благодарение на двата интегрирани сензора за налягане. Ръчно и компютърно управление чрез специализиран софтуер Haake PolySoft, позволяващ контрол, събиране, съхранение и обработка на данни; оценка на реологични данни (относителен вискозитет на стопилката).

  • Хидравлична лабораторна преса за изготвяне на стандартни образци

Хидравлична лабораторна преса разполагаща с две работни плочи, позволяващи нагряване от 50 до 300 0С с точност на терморегулатора ±2 0С. Работното натоварване e до 35 тона.

Пресата е окомплектована с два ножа (щанца) за изрязване на стандартни образци от пресованите материали съгласно ISO 527-2 (пробно тяло тип 1А) и ISO 179 (пробно тяло тип 1 без нарез).

Оборудването е закупено по проект BG161PO003-1.2.04-0096-C0001
  • Апаратура за разпрашително сушене
Оборудването е закупено по проект BG161PO003-1.2.04-0096-C0001

Разпрашителна сушилня модел В-290 Аdvance,  модул за работа с органични разтворители, модел Inert Loop B-295, BUCHI. Апаратурата е подходяща за работа както с водни разтвори така и с до 100% органични разтворители. Вградения аспирационен модул е с дебит 35 m3/h. Апаратурата има възможност за контрол на дебита на разпрашителния газ. Дозирането е чрез перисталтична помпа с дебит 28 ml/min и с възможност за едновременно подаване на повече от един флуид.
Модула  Inert Loop B-295 осигурява затворена циркулация при инертни условия, снабден със сензори за следене нивата на кислород и налягане. Изходна температура от модула, осигуряващ затворена циркулация при инертни условия :  -20 оС; Ефективната мощност на охлаждане при  -10 оС е  800W.

Апаратурата дава възможност за:
– разпрашително изсушаване на течни изходни продукти
– структурна модификация
– изсушаване на суспензии
– агломерация
– кристализация при разпрашително сушене
– технология за микро-капсулиране и покриване
– вакуум сушене на прахове, гранулати и други  продукти.

  • Комбиниран термогравиметър с газов хроматограф и мас-селективен детектор
Оборудването е закупено по проект POLINNOVA (FP7 GA 316086)

Апаратът за термичен гравиметричен анализ TGA-4000 Perkin Elmer  позволява да се изследва термичната стабилност на ниско молекулни неорганични и органични вещества, полимери и композитни материали.

Определя се загубата на маса от пробата като функция на температурата или времето, при нагряване или отгряване. Нагряване/охлаждане от 30°С до 1000°С със скорост от 5°С/min до 200°С/min. Неизотермичен и изотермичен режим на работа.

Газов хроматограф Clarus 600 с мас-селективен детектор Clarus SQ8S на фирмата PerkinElmer. Апаратът е оборудван с два газови клапана Valco, допълнителна мембранна вакуум-помпа за въвеждане на газови проби и контролен модул за газовите клапани и две допълнителни температурни зони на фирмата RedShift. Системата от клапани е свързана чрез обогреваема трансферна линия с TGA4000. Апаратурата разполага със софтуер за контрол на термогравиметъра PYRIS, софтуер за мас-селективния детектор TurboMass и библиотека от спектри NIST.
Апаратурата може да работи в следните режими:
–    термогравиметър – следи промяна на масата в поток на инертен газ (аргон) при контролирано повишаване на температурата.
–   газов хроматограф с мас-селективен детектор – пробата се инжектира ръчно в течна фаза.  Капилярен инжектор изпарява сместа от летливи съединения, като използва температурна програма и контролиран поток на хелий и след това протича разделяне в газова фаза. Мас-селективния детектор  снема спектрите на отделните компоненти. Качествена идентификация на примеси и основни компоненти с NIST библиотека спектри.
–   комбиниран TGA/GC/MSD – с газов клапан се инжектира, разделя и анализира дискретна газова проба от термично разлагане с термогравиметър. Качествена идентификация с NIST библиотека от спектри.
–   TGA/MSD – мониторинг на подбрани йони от термично разлагане с термогравиметър. Без разделяне в газова фаза в поток от аргон. Kоличествена оценка на продуктите на разлагането.

  • Автоматична система за титруване
Оборудването е закупено по проект BG161PO003-1.2.04-0096-C0001

Автоматична система за титруване (Metrohm AG), снабдена с:
•    титратор модел Titrando 907;
•    дозиращо устройство Dosino 800,
•    стенд за обемно Карл Фишер титруване за определяне на вода Ti 803
•    софтуер tiamotm за пълно управление на системата, запаметяване и обработка на данните.
Системата е оборудвана с:
•   Електрод Unitrode easyClean Pt1000 за водни киселинно-основни
титрувания, с функция за лесно почистване на мембраната и вграден
сравнителен електрод LL Ag/AgCl; pH обхват: 0÷14, температурен обхват от
0°С до 100°С.
•    Eлектрод Solvotrode easyClean за неводни киселинно-основно титрувания с функция за лесно почистване на мембраната, pH обхват: 0÷14, температурен обхват от 0°С до 70°С.
•  Електрод Ag Titrode за определяне на хлориди; обхват на измерване от  ≤1.10-6 до 1 mol/L; възпроизводимост на измерването: ≤ ±2%; температурен обхват от 0°С до 80°С.
•    Температурен сензор Pt1000, температурен обхват от -50°С до +180°С.

Системата може да се използва за количествено определяне на съдържанието на функционални групи (карбоксилни и хидроксилни групи; хлорни йони и др.) и вода (0.1-100%) в
мономери и полимери.

  • Рентгенов дифрактометър D8 Advance ECO Bruker AXS
Оборудването е закупено по проект BG161PO003-1.2.04-0096-C0001

Рентгеновият дифрактометър D8 Advance ECO, Bruker AXS е мултифункционален апарат за фазов и структурен анализ на прахове, тънки филми и масивни изделия, анализ на течни проби и рефрактометрия  на тънки слоеве (кристални, аморфни или течни проби). Вертикалният тита/тита дифрактометър е оборудван с керамична Cu рентгенова тръба с дълъг линеен фокус и чувствителeн  Lynx-eye детектор. Апаратът е обурудван с двa вида прободържатели – въртящ се държател за прахови образци и въртящ се държател за капиляри.
D8 Advance ECO има възможности за извършване на голяма гама от  анализи, като качествена и количествена фазова идентификация, определяне на кристална структура, микро и остатъчни напрежения, както  и определяне на  ориентацията.

  • Изследователски гониометър и система за светлоразсейване
Оборудването е закупено по проект POLINNOVA (FP7 GA 316086)

Системата BI-200SM на Brookhaven Instruments позволява извършване на изследвания чрез статично (SLS) и динамично (DLS) светлоразсейване. Чрез SLS могат да бъдат направени измервания на интензитета на разсеяната светлина при фиксирани ъгли или при различни ъгли в интервала 12 – 155 градуса с прецизност от 0.01 градуса. Резултатите от измерванията се интерпретират по методите на Зим, Бери, Дебай, Кратки и др.  Параметри като средна масова молна маса (Mw), инерционен радиус (Rg) и втори вириален коефициент (A2) на хомополимери, съполимери и самоасоциирали структури в разтвор могат да бъдат извлечени от данните. Чрез DLS могат да бъдат определени размери на частици в интервал от няколко нанометра до микрометри чрез измерване на времето на релаксация. Скорости на релаксация, размери на частици, дифузионни коефициенти, разпределение по размери на полимери в разтвор, колоидни системи, самоасоциирали и съасоциирали структури допълнително могат да бъдат определени.
Системата се състои от 30 mW, 633 nm HeNe лазер, термостатирана камера снабдена с измервателна клетка, съдържаща флуид, външна система за филтруване на флуида и лавинен фотодиоден детектор, монтиран на въртящо се рамо.

  • Апарат за динамично – механичен анализ (DMA)
Оборудването е закупено по проект POLINNOVA (FP7 GA 316086)

DMA Q 800 (TA Instruments) е оборудване за определяне на вискозо-еластичните свойства на материали като функция от температурата (-150°C дo 600°C) и честотата на въздействие (0.01Hz до 200Hz). Могат да се определят модулът на съхранение и загуби, както и да се изследват процесите на встъкляване, кристалност, омрежващи ефекти, умора и други преходи в материалите.
Режими на работа и налични щипки:
1. Единична/двойна греда – за общо приложение:
– Двойна греда: за изпитване на влажни материали и процеси на вулканизация;
– Единична греда: за изпитване на термопластични твърди материали.
2. Триточково огъване – за материали със среден и висок модул на еластичност.
3. Срязване на влажни еластомери.
4. Опън на тънки филми и определяне на G*, G’, G”, G(t) на влакна с висок модул на еластичност.
ACS-3 (TA Instruments): термостатиращ модул за DMA Q 800. Въздушно охлаждане с тристепенен каскаден компресор за работа при
температури до -100°C.

  • Оборудване за определяне на молекулна маса и разпределение по молекулна маса на полимери
  • Апаратура за хроматография с изключване по размер (Waters, Millipore Corp., USA), която включва две линии: едната оперираща при температури до 45oC, а другата при повишена температура; и двете линии са свързани с рефрактометричен и УВ детектори. Системата е снабдена с два набора от колони – за водна и органична (тетрахидрофуран) среда.
  • Апарат за статично светлоразсейване Wyatt DAWN DSP (Wyatt Co., 1997, дарение). Модулът е свързан  с хроматографска линия за изключване по размер за едновременно определяне на абсолютна молекулна маса и размер на частичките.
  • Аналитична ултрацетрофуга ProteomeLab XL-I Beckman Coulter
  • Апаратурата е закупена с финансовата помощ на ФНИ в рамките на  проект CVP-01/0106
    (Договор ДО 02-82/2008) по конкурсна програма „Центрове за върхови постижения – 2008“.

Аналитичната ултрацентрофуга ProteomeLab XL-I е конфигурирана с две детекторни системи: (i) сканиращ детектор в ултравиолетовата и видимата област, който осигурява чувствителност за работа   при ниски концентрации и селективно регистриране при дължина на вълната,  съответстваща на абсорбционния максимум на пробата, и (ii) интерференчна оптична система, която измерва разликата в коефициента на пречупване на светлината в резултат на промяна на концентрацията на разтвора. В рамките на един експеримент инструментът може да събира данни от двата детектора последователно, което позволява измервания в широк обхват от концентрации, температури, йонна сила и рН на средата и получаването на широк спектър от данни за макромолекулите в разтвора.

Методът се прилага за определяне на молекулна маса и хетерогенност на пробите, изследване на самоасоцииращи се системи и тяхната стехиометрия, измерване на важни характеристики на макромолекулите в разтвор като седиментационен и дифузионен коефициент. Стандарти не се използват, тъй като измерванията се основават на първия принцип на термодинамиката и хидродинамиката.

При измерванията се използват малки обеми от 15 µL до 450 µL от пробата и сравнителния разтвор (буфер, разтворител и т.н.), които се инжектират в двата сектора на центрофужната клетка.  Инструментът е снабден с два ротора – с четири и осем гнезда. Това позволява едновременно измерване на до 7 различни двойки проба/сравнителен разтвор. Методът е недеструктивен и след измерването пробата може да бъде изтеглена от клетката и подложена на други анализи.

  • Универсален реометър (RheoStress 600, Thermo Haake)
  • Реометърът извършва всички видове измервания в ротационен и осцилационен режим.
    Изграден на модулен принцип, инструментът може бързо да се приспособява за различни реологични измервания на полимерни разтвори, пасти и хидрогелове.

    Апаратът е закупен с финансовата помощ на Фондация „АЛЕКСАНДЪР ФОН ХУМБОЛТ“.

  • UV-VIS спектрометър DU 800 (Beckman Coulter)
  • Спектрометърът оперира в областта от 190 нм до 1100 нм и има ширина на ивицата по-малка или равна на 1.8 нм. Инструменталният дизайн с фокусиран микролъч позволява широк линеен обхват, както анализ на проби с малък
    обем.
    Апаратът е закупен с финансовата помощ на ФНИ в рамките на проект CVP-01/0106 (Договор ДО 02-82/2008) по конкурсна програма „Центрове за върхови постижения – 2008“.
  • Инфрачервен спектрофотометър с Фурие трансформация (IRAffinity-1 „Shimadzu“) с
    приставка за измерване при отражение (MIRacle Attenuated Total Reflectance Attachment)
  • Спектрофотометърът предлага най-високото съотношение сигнал:шум (чувствителност) в своя клас от 30 000:1, с максимално разрешаване от 0.5 cm-1 (според изследване на Шимадзу през януари, 2008). Тази висока чувствителност се дължи на високоенергийния керамичен източник на светлина, на температурноконтролирания високочучствителен DLATGS детектор и на прецизните оптични елементи. В допълнение софтуерът, стандартен за този инструмент, позволява обработване и анализ на спектралните данни.

    Апаратът е закупен с финансовата помощ на ФНИ в рамките на  проект CVP-01/0106 (Договор ДО 02-82/2008) по конкурсна
    програма „Центрове за върхови постижения – 2008“.

  • Апарат за определяне на граничен кислороден индекс (Modul FTA Instrument, Stanton Redcroft)
    Reflectance Attachment)
  • Измерването на граничния кислороден индекс (стандартен метод ASTM D2863) се състои в определяне на минималната концентрация на кислорода в смес от кислород и азот, която поддържа горенето на пробата (полимерен материал или композит). Изискват се сравнително малки проби и в резултат на измерването се получава числена стойност, която е показател за относителната горимост на материала. Методът показва добра точност и възпроизводимост на резултатите.
  • Микровълнов реактор RotoSYNTH (Milestone Srl), Rotative Solid-Phase Microwave Reactor with ATC-FO  (Milestone)
    Reflectance Attachment)
  • Новият микровълнов реактор RotoSYNTH, комбинира предимствата на микровълновия синтез с възможността за постигане на равномерно нагряване и хомогенизиране на реакционната смес чрез ротация на съда. Системата предлага провеждане на експерименти при различни условия- отворен съд, затворен съд, прилагане на вакуум, контрол на реакционните пераметри (време, сила на микровълновото лъчение, скорост на нагряване и охлаждане, температура, налягане).

    Апаратът е закупен с финансовата помощ на ФНИ в рамките на  проект CVP-01/0106 (Договор ДО 02-82/2008) по конкурсна програма „Центрове за върхови постижения – 2008“.

  • ЯМР спектрометър Bruker Avance II+ 600 NMR – апаратът принадлежи на консорциум  от научни организации и e закупен по проект УНА-17/2005, финансиран от МОН по програма „Развитие  на научния потенциал“, Спектрометърът е инсталиран в Института по органична химия с център по фитохимия – БАН, http://www.orgchm.bas.bg/%7Enmr/Equipment.htm
  • Флуоресцентен спектрофотометър F 7000 Hitachi
  • Диференциален сканиращ калориметър DSC-7, Perkin Elmer
  • Автоматичен вискозиметър AVS-310, Schott Gerate
  • Газов хроматограф Carlo Erba 
  • Оптичен микроскоп Leica DMLP